
WAALWIJK - De Heren A van Tachos staan aan de vooravond van mogelijk een nieuwe mijlpaal in de geschiedenis van de roemrijke handbalclub uit Waalwijk. Op 13 en 20 april spelen de mannen in een Best Of Two om het kampioenschap van Nederland.
De laatste en enige keer dat de Tachos jeugdkampioen van Nederland is geworden was in 2017 met onder meer de huidige Oranje internationals en inmiddels handbal professionals Niels en Arjan Versteijnen alsook verschillende spelers die nu Tachos vertegenwoordigen in de Eredivisie. Een perspectief dat wellicht ook is weggelegd voor de huidige generatie en waarin de bijdrage van trainer-coach Pim de Groot niet onvermeld mag blijven. Een nadere kennismaking met Pim is dan ook zijn plaats.
Handbal is Pim met de paplepel ingegoten met handballende ouders en opgroeiend in het handbalgekke Geleen waar hij op 5-jarige leeftijd is begonnen bij V&L en alle jeugdselectieteams heeft doorlopen. Handballen bij V&L in die tijd betekende handballen op het hoogste niveau met spelers waarvan menigeen het nationale team heeft gehaald, 5 tot 6 keer trainen in de week en regelmatige deelnames aan NK toernooien. Een blessure en een studie in Rotterdam betekende het einde van zijn carrière als speler, maar zoals Pim zelf aangeeft “op een gegeven begon het toch weer te kriebelen” en zette hij zijn eerste schreden in het trainersvak. Aanvankelijk bij de jeugd van Snelwiek, het huidige Feyenoord Handbal, vervolgens bij de jeugd van DWS uit Schiedam, alsook Handbalschool Rijnmond. En altijd bij jeugdteams die uitkomen op het hoogste niveau in navolging van zijn eigen ervaringen als jeugdspeler. Naar eigen zeggen, een uitstekende leerschool voor een jonge en ambitieuze trainer. Omgaan met pubers en de verschillende belangen in een club, aanpassen aan veranderende omstandigheden, de balans zoeken tussen maatschappelijke en sportieve ambities. Ervaringen waar Pim veel van het heeft geleerd en hem met de nodige zelfreflectie gevormd hebben als trainer. “Achteraf gezien had ik zoveel anders moeten doen, maar het heeft me wel verder geholpen als trainer”.
Na de studie Bedrijfseconomie kreeg Pim een baan aangeboden in Eindhoven en verhuisde samen met zijn vriendin naar ’s-Hertogenbosch. Om zijn reistijden voor zijn sportieve interesses te beperken en gegeven zijn contacten met Tachos trainer Frank van Ommen en het talentenprogramma van Tachos maakte Pim 5 jaar geleden de overstap naar de Waalwijkse club. In eerste instantie als trainer-coach bij de Heren B van Tachos die toen voor het eerst ook landelijk gingen spelen, en de laatste 2 jaar bij de Heren A. Vorig jaar nog samen met Frank van Ommen en dit jaar dus eindverantwoordelijke voor de Heren A. Inmiddels lijkt Pim zijn handbalthuis gevonden te hebben. “Zonder andere verenigingen tekort te doen, past Tachos het best bij mij als persoon. De combinatie van sportieve ambities en het familiaire en gemoedelijke karakter. De visie van de Tachos Academy en de betrokkenheid van de verschillende jeugdspelers en de ouders. Op het veld serieus, daarbuiten met een lach”.
Op basis van de eerste indeling van het Heren A team met verschillende spelers die kans maakten op de U17 selectie van het Nederlands team was een top 3 notering voorzien voor dit seizoen. Echter, nog voor de zomer maakten reeds een paar spelers de stap naar de senioren, bij Tachos maar ook elders, en was het afwachten waar het team zou staan. De overtuigende winst bij het prestigieuze Wim de Bakker toernooi voor aanvang van de competitie tegen gerenommeerde tegenstanders gaf echter wel aan dat er muziek in zat en vielen wat puzzelstukjes op hun plek. Een grote uitdaging was wel dat de basis vrij smal was en het heterogene karakter van de groep. De diversiteit in ambitie en ervaring noopten Pim om met eenieder duidelijke afspraken te maken over de verwachtingen en verantwoordelijkheden. Desondanks waren er enkele spelers die gedurende het seizoen afhaakten, waren er blessures bij een aantal spelers en moest Pim een beroep doen op spelers van de Heren B. “De ruime keuze, het geringe niveauverschil en dezelfde principes binnen de Tachos Academy maakte het makkelijk om die spelers in te zetten”.
Het geheim van het succes van het behalen van de Best Of Two is volgens Pim in de eerste plaats de teamgeest. “Wat we nodig hebben om de BOT te halen is dat we een team worden” was van meet af aan duidelijk voor zowel Pim als de spelers. Naast natuurlijk de individuele bovengemiddelde kwaliteiten van de spelers, maar de ‘neuzen’ moeten wel dezelfde kant op. “Zien wanneer ze elkaar moeten helpen, keihard werken in de dekking en de snelle omschakeling”, zijn kenmerken waarmee het team zich onderscheidt van de concurrentie. Waarmee ze normaliter ook de favoriet zijn voor de Best Of Two, mits iedereen heel blijft. Het wordt nog spannend want een paar spelers hebben wel wat pijntjes. Er zijn nog een paar weken te gaan voor benodigde herstel maar aan de andere kant, een ongelukje zit in een klein hoekje. Relativerend stelt Pim “Het feit dat we de BOT gehaald hebben is al een hoogtepunt omdat spelen voor een groot publiek, onder stress sowieso voor de jongens een onvergetelijke ervaring is , maar het is ook voor de ontwikkeling heel goed omdat de jongens allemaal de ambitie hebben om in zo’n setting wedstrijden te spelen”.
De rol en aanpak van Pim is zeer goed gevallen binnen de spelersgroep. Aanvoerder Tijn Gense zegt “met name het fanatisme en de topsportmentaliteit van Pim maar ook zijn openheid heeft het team als geheel sterker gemaakt en ons allemaal gemotiveerd om het beste uit onszelf te halen. En zijn tactische aanpak om vanuit een strakke dekking de snelle omschakeling te zoeken, is mede bepalend geweest voor het succes dit seizoen”. Ook binnen de vereniging, in het bijzonder de Tachos Academy, speelt Pim een essentiële rol. Hij coördineert, helpt waar nodig en is een klankbord voor de trainers, de technische supervisor Frank van Ommen en ook het bestuur. “Dankzij Pim hebben we ons talentenprogramma met de Tachos Academy op een hoger niveau kunnen brengen. Zijn kennis, visie en eerlijkheid maken hem tot een fijne sparringpartner en we hopen nog lang met hem samen te kunnen werken” aldus voorzitter Maudy van den Broek. Temeer omdat het Tachos DNA als opleidingsclub naadloos aansluit bij Pim’s drijfveren. “Wat mij de meeste voldoening geeft, is als spelers individueel beter worden of als we als team een hele mooie wedstrijd neerzetten. Ik moet zeggen het spel dat wij soms op het veld laten zien, daar kan ik zelf ook wel van genieten”.