Zorgen over huisvesting arbeidsmigranten in beschermde woonwijken

13 jan , 10:39 Politiek
ai-generated-9104181_1920
© Pixabay

WAALWIJK – De fractie Samen Waalwijk heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college van Gemeente Waalwijk over de werking van de opkoopbescherming en de huisvesting van arbeidsmigranten. Aanleiding zijn signalen uit de wijk Bloemenoord, waar bewoners toenemende druk ervaren op de leefbaarheid.

Verschuiving van huisvesting naar bestaande wijken

Volgens Samen Waalwijk leidt het besluit om geen grootschalige huisvesting van arbeidsmigranten meer toe te staan tot een verplaatsing van het probleem. Waar centrale locaties wegvallen, verschuift de huisvesting naar reguliere woonwijken. Juist in deze wijken geldt opkoopbescherming, bedoeld om betaalbare koopwoningen beschikbaar te houden voor starters en middeninkomens en om speculatie tegen te gaan.

De fractie stelt dat deze bescherming in de praktijk niet sluitend is. Woningen zouden worden opgekocht en verbouwd voor kamerverhuur aan arbeidsmigranten, ondanks de beperkte oppervlakte en de kwetsbaarheid van de wijken. Dat zorgt volgens bewoners voor spanningen en afnemende sociale cohesie.

Omzeiling van regelgeving

In de vragen wordt specifiek gewezen op bemiddelingsbureaus die volgens bewoners actief zoeken naar constructies om de opkoopbescherming te omzeilen. Met name in Bloemenoord en Groenewoud zouden woningen worden gesplitst of anders ingericht voor de huisvesting van meerdere personen. Samen Waalwijk vraagt het college of dit beeld klopt en of er sprake is van een toename van aanvragen voor woningsplitsing.

Vergunningen en toezicht

Daarnaast wil de fractie inzicht in het aantal vergunningsaanvragen voor huisvesting van arbeidsmigranten in het afgelopen jaar. Ook vraagt zij of bij deze aanvragen standaard een BIBOB-toets is uitgevoerd. Verder wordt gevraagd om per opkoopbeschermingsgebied aan te geven hoeveel woningen momenteel worden gebruikt voor de huisvesting van arbeidsmigranten.

Aanpassing van beleid

Samen Waalwijk vraagt het college hoe het deze ontwikkeling beoordeelt en of de huisvestingsverordening kan worden aangepast. Doel daarvan is om de huisvesting van arbeidsmigranten in opkoopbeschermingsgebieden verder te beperken. Tot slot vraagt de fractie of er andere wettelijke mogelijkheden zijn om deze, volgens haar, ongewenste ontwikkeling tegen te gaan.

De fractie verwacht binnen de gestelde termijn een inhoudelijke reactie van het college op de gestelde vragen.