WAALWIJK – Het Schoenenkwartier heeft op vrijdag 23 mei de tentoonstelling Sneaker Evolution geopend. Deze unieke expositie biedt bezoekers vanaf zaterdag 24 mei de kans om meer dan 150 zeldzame, iconische en innovatieve sneakers te bewonderen. Het is de eerste museale tentoonstelling in Nederland die zich volledig richt op de sneakercultuur én haar technologische, duurzame en culturele betekenis.
In Sneaker Evolution staat niet alleen het uiterlijk van sneakers centraal, maar vooral de verhalen achter materiaalkeuze, productiemethoden en maatschappelijke impact. Van biologisch afbreekbare grondstoffen tot 3D-printing en AI-ontwerp: bezoekers worden meegenomen in de toekomst van schoenen.
Curator Marijke Bruggink benadrukt dat het Schoenenkwartier inmiddels ook actief zelf sneakers verzamelt. “We tonen zeldzame exemplaren uit privécollecties en merkarchieven, maar krijgen ook unieke schenkingen van topmerken. Daarmee bouwen we aan een collectie die echt iets zegt over onze tijd,” aldus Bruggink.
Tijdens de feestelijke opening deed directeur-bestuurder Rinske Jurgens een opvallende oproep aan sneakerliefhebbers en merken: draag bij aan de collectie door bijzondere sneakers te schenken of in bruikleen te geven. “Jullie zijn de verzamelaars van nu. Help ons om dit cultureel erfgoed voor de toekomst veilig te stellen,” zei zij.
Ook spreker Thomas van Vliet spoorde aanwezigen aan hun verhaal te delen: “Misschien voel jij vanavond ook: mijn sneakers horen óók thuis in dit museum.”
De tentoonstelling is opgedeeld in drie wisselende thematische blokken, met telkens nieuwe invalshoeken:
Elk thema wordt verdiept met workshops, masterclasses en presentaties van toonaangevende ontwerpers en collectieven als Material Sense Lab, Studio Hagel, Isabel Wolfs, LEV ’01, BoldWool, studio Encore en Sepatu Studio.
De tentoonstelling is mede mogelijk gemaakt door Gemeente Waalwijk, Fonds21, het Cultuurfonds, Provincie Noord-Brabant, diverse adviseurs, vrienden van het Schoenenkwartier, schenkers en bruikleengevers.