
WAALWIJK – In de gemeente Waalwijk zijn in 2025 in totaal 170 boetes uitgeschreven voor rijden onder invloed van alcohol of drugs. Dat blijkt uit onderzoek van Independer op basis van politiedata. Een jaar eerder ging het nog om 136 boetes, wat neerkomt op een stijging van 34 overtredingen.
De toename past binnen een bredere provinciale trend. In Noord-Brabant nam het aantal boetes voor rijden onder invloed de afgelopen tien jaar sterk toe. Waar in 2016 nog 3.183 bekeuringen werden uitgedeeld, lag dit aantal in 2025 op 7.293. Daarmee is sprake van een stijging van ruim 129 procent. Ook Waalwijk laat binnen die ontwikkeling een duidelijke groei zien.
Wanneer het aantal boetes wordt afgezet tegen de lengte van het wegennet, komt Waalwijk uit op 0,42 boetes per kilometer weg. Dat ligt boven het landelijke gemiddelde van 0,33 boetes per kilometer. Deze verhouding kan deels worden beïnvloed door intensievere controles, maar geeft ook inzicht in het rijgedrag binnen de gemeente.
In heel Noord-Brabant werden in 2025 gemiddeld 131 boetes per dag uitgeschreven voor rijden onder invloed. Dat zijn er vijftien per dag meer dan in 2024 en zestig meer dan in 2016. Grote steden als Eindhoven, Breda en Tilburg voeren de lijst aan, maar ook middelgrote gemeenten zoals Waalwijk dragen zichtbaar bij aan het totaal.
Volgens verzekeringsexpert Michel Ypma van Independer brengt rijden onder invloed niet alleen grote risico’s voor de verkeersveiligheid met zich mee, maar kan het ook forse financiële gevolgen hebben. Bij een ongeval onder invloed mag een verzekeraar de polis beëindigen en schade op de bestuurder verhalen. In dat geval resteert vaak alleen een dure noodverzekering, waardoor autorijden aanzienlijk kostbaarder wordt.
De cijfers onderstrepen het belang van blijvende aandacht voor preventie en handhaving. Ondanks voorlichtingscampagnes en controles stappen nog altijd bestuurders onder invloed achter het stuur, met mogelijke gevolgen voor henzelf en andere weggebruikers.


